Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Odpovědět

Jaký rozměr kol s danými pneu by jste si koupily vy?

15" Goodyear Ultra Grip 7+
22
55%
16" Michelin Primacy Alpin PA3
18
45%
 
Celkem hlasů: 40

Uživatelský avatar
FerdaXXL
Příspěvky: 505
Registrován: 17 říj 2008, 22:06
Bydliště: Mravešniště Praha a.s.

Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od FerdaXXL » 21 lis 2008, 11:47

Měl bych na vás jeden dotaz přátelé.

Jak moc se liší jízda na zimních 15“ a 16“ kolech ohledně BEZPEČNOSTI, OVLADATELNOSTI atd… ? Je v tom nějaký zásadní rozdíl ? Teda kromě ceny a toho, že 15“ nebudou možná tak drncat. Vyplatí se investovat do 16“ zimních kol? Jsou větší kola v tomto případě výhoda co se týče jízdních vlastností? Já vážně nevím pro jakou velikost se rozhodnout.

Jsem rozhodnut pro:

1) 15“ Goodyear Ultra Grip 7+, 195/65 R15 cca 1450,-
2) 16“ Michelin Primacy Alpin PA3, 205/55 R16 cca 2700,-

Mohu vás přátelé poprosit o váš osobní názor ? Na autě budou z fabriky 16“ kola. Cena mluví jasně za 15“ Ale nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné věci :D budu vděčný za každý názor.

Taky jsem četl na internetu tento článek co mě dost překvapil, myslel jsem, že čím užší tím lepší.

Cituji:

ŠIROKÉ ZIMNÍ PNEUMATIKY JSOU BEZPEČNĚJŠÍ

Proč jsou nové modely automobilů standardně vybavovány širokými pneumatikami? V zimě se zceia výjimečně pohybujete v hlubokém sněhu. Daleko běžnější je provoz na zmrzlých nebo mokrých vozovkách při vysokých rychlostech. Při tomto provozu má široký plášť jasnou výhodu.

Obrázek
195/65 R 15

Obrázek
245/45 R 17

Z obrázku je patrný otisk úzké a široké pneumatiky, široký rozměr má více ostrých hran v záběru, je ovladatelnější za sucha i za mokra a výrazně lépe brzdí a zabírá, především díky větší styčné ploše a lepšímu rozložení tlaku ve stopě. Široké zimní pneumatiky nejen lépe vypadají, ale jsou také daleko bezpečnější.

Poprosil jsem moderátora tohoto fora, jestli by nám sem nedal za mě hlasování. Tato možnost mi tu opravdu schází.

Díky za vaše názory
Opel Astra H SEDAN - Enjoy 1.6XER 85 kW, Silver lighthing, Tempomat atd ....

Jako malej, to sem býval dost namyšlenej. Ale teď, teď už nemám žádnou chybu....

sori sa chibi a hrupki ...

Reklama
 

Uživatelský avatar
corsaczek
Příspěvky: 2416
Registrován: 16 říj 2008, 10:45
Bydliště: město piva

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od corsaczek » 21 lis 2008, 20:37

Ahoj, já sem zvolil přesně tu tvojí jmenovanou 15" variantu. Kromě toho, že Goodyear UG7+ jsou podle mě moc hlučné (ve srovnání s letními Conti), jsem nezaznamenal absolutně žádnou změnu jízdních vlastností při přechodu z 16" na 15". Překvapivě nepozoruju ani zlepšení komfortu. Ohledně té šírky si nejsem tak jistý - žiju v dojmu, že užší je lepší do sněhu (lépe ho "prořízne") a také v mokru (snižuje pravděpodobnost aquaplainingu). Myslím si, že ale při běžné, i sportovnější jízdě 15" se 195 šírkou na motor 1.6 bohatě stačí.

Uživatelský avatar
FerdaXXL
Příspěvky: 505
Registrován: 17 říj 2008, 22:06
Bydliště: Mravešniště Praha a.s.

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od FerdaXXL » 21 lis 2008, 20:52

no o tom "proříznutí" jsme za jedno. To já si myslim taky, proto mě ten článek dost překvapil. Ale rozdíl mezi 205 a 195 je podle mě dosti minimální.
Opel Astra H SEDAN - Enjoy 1.6XER 85 kW, Silver lighthing, Tempomat atd ....

Jako malej, to sem býval dost namyšlenej. Ale teď, teď už nemám žádnou chybu....

sori sa chibi a hrupki ...

Uživatelský avatar
corsaczek
Příspěvky: 2416
Registrován: 16 říj 2008, 10:45
Bydliště: město piva

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od corsaczek » 21 lis 2008, 22:05

Taky sem žádný rozdíl nepozoroval. Koukám v podpisu, že už máš auto? Kdy ho jdeš převzít? Těšim se na fotky!!

Uživatelský avatar
FerdaXXL
Příspěvky: 505
Registrován: 17 říj 2008, 22:06
Bydliště: Mravešniště Praha a.s.

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od FerdaXXL » 21 lis 2008, 22:46

No jo :) tento týden měli volat až auto přivezou. A nikdo nevolal tak jsem si říkal, že to bude trvat zase minimálně týden. Pracuje tam pár mých bývalých kolegů tak jsem je šel navštívit a k mému milému překvapení tam stálo auto jako jsem objednal já. Ale nebyl jsem si jist jestli je moje. Ale naštěstí bylo. Akorát ho přivezli 20 minut předtím než jsem přišel. Takže v pondělí udělaj předprodejku a montáž defend locku a ve středu pokud budou mít peníze na účtu bych měl odjet. No jenže když jsem odcházel tak napdl sníh a já ještě nezařídil ty zimáky :(

A teď když jsem koukal na ty ty kola jako máš ty tak jsem zjistil, že tam co jsem je chtěl původně koupit (nejlepší cena) na az-pneu.cz je už nemaj ! Takže asi půjdu do těch 16. Uvidíme třeba mi ještě někdo pomůže se rozhodnout správně :) Ale ty micheliny by mi asi vydrželi minimálně o rok déle co ?
Opel Astra H SEDAN - Enjoy 1.6XER 85 kW, Silver lighthing, Tempomat atd ....

Jako malej, to sem býval dost namyšlenej. Ale teď, teď už nemám žádnou chybu....

sori sa chibi a hrupki ...

Uživatelský avatar
Kesi
Příspěvky: 3014
Registrován: 25 říj 2008, 22:26
Bydliště: Košice (SR)

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od Kesi » 22 lis 2008, 07:11

Ja mám týždeň obuté Goodyear Ultra Grip 7+ ale 16´´. Pôvodne som chcel 15´´ ale nevojdú :shock: . Aké sú neviem ešte povedať lebo nebola ešte zima. Určite sú pohodlnejšie ako letné 17´´. Čo sa týka šírky tak si myslím že užšie sú lepšie na sneh hlavne ak ho je viac. Budeme to môcť porovnať pretože kolega išiel do extrému a obul 15´´ so šírkou 185. Pri výbere značiek a dezénov je to trošku lotéria pretože každý vzor je lepší v inom rozmere (viď testy pneu http://www.e-pneu.cz/testy_pneu.php), ale čím viacej sa rozhoduješ tým si si viac neistý výberom a nakoniec kúpiš aj tak tie pre ktoré si sa rozhodol na začiatku. :lol:
Astra GTC 1,9 (110kW) No Swirl flaps. No EGR.;F 1,4 Caravan

Uživatelský avatar
corsaczek
Příspěvky: 2416
Registrován: 16 říj 2008, 10:45
Bydliště: město piva

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od corsaczek » 22 lis 2008, 10:32

Tak ti držín na středu palce, dej pak určitě vědět první dojmy! Ohledně těch gum tomu moc nerozumím - takže kvůli pár korunám navíc za 15" kdybys je koupil jinde, půjdeš radši do Michelinu za skoro dvojnásobek navís s dražším 16" diskem, ač v testech nedosahují kvalit Goodyear, Conti, Pirelli a Dunlop? Zvláštní, ale proč ne :-) Já kupoval tuším na nejlevnejsipneu.cz. Jak myslíš že by ti Micheliny vydržely o rok dýl? Jinak já bych po zkušenostech šel teď nejspíš do 15" Continental (tam není s zkazit) nebo do 15" Pirelli - mám je na služebáku.

Uživatelský avatar
FerdaXXL
Příspěvky: 505
Registrován: 17 říj 2008, 22:06
Bydliště: Mravešniště Praha a.s.

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od FerdaXXL » 22 lis 2008, 11:09

Díky :D Nikde jsem nenašel testy pro rok 2008 na pneumatiky 205/55 R16 a tak jsem vycházel z testů ADACu z roku 2007 TADY. S tím rokem jsem to myslel tak, že michelinky mají nejmenší opotřebení, takže by i za dražší cenu 16“ oproti levnějším 15“ od jiného výrobce mohly vydržet déle. (více kilometrů) Jsem překvapen, že bys už do těch tvých GOODyuru nešel znovu ? Oni zimní pneumatiky obecně jsou o dost hlučnější. Kamarád říká jdi do 15“ jsou levnější a na jaře až nasadíš 16“ budeš si vychutnávat ten rozdíl.
Opel Astra H SEDAN - Enjoy 1.6XER 85 kW, Silver lighthing, Tempomat atd ....

Jako malej, to sem býval dost namyšlenej. Ale teď, teď už nemám žádnou chybu....

sori sa chibi a hrupki ...

Uživatelský avatar
FerdaXXL
Příspěvky: 505
Registrován: 17 říj 2008, 22:06
Bydliště: Mravešniště Praha a.s.

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od FerdaXXL » 22 lis 2008, 20:31

corsaczek píše:Goodyear UG7+ jsou podle mě moc hlučné
Ale až na tu hlučnost si jinak spokojen ne ? Co jsem si tak dal dohromady z tvých ostatních příspěvků ... No na contikach jsem taky jezdil, ale dle mého názoru se brzo sjedou :(
Opel Astra H SEDAN - Enjoy 1.6XER 85 kW, Silver lighthing, Tempomat atd ....

Jako malej, to sem býval dost namyšlenej. Ale teď, teď už nemám žádnou chybu....

sori sa chibi a hrupki ...

Uživatelský avatar
corsaczek
Příspěvky: 2416
Registrován: 16 říj 2008, 10:45
Bydliště: město piva

Re: Zimní pneumatiky 15" vs 16"

Příspěvek od corsaczek » 23 lis 2008, 12:17

Tady je tabulka s aktualním testem ADAC 2008. Koukám, že máš pravdu ,to opotřebení na Conti je fakt vysoký. Já mám už léta Conti letní pneu a nikdy se mi nezdálo, že by nějak rychle mizely. Ohledně těch GoodYear jak sem napsal - pravděpodobně bych do nich nešel. Asi bych zkusil ty Pirelli nebo Dunlop. Že jsou zimáky hlučnější jsem čekal, ale u žádného auta se kterým sem jedzil jak na zimních tak letních (asi 7) jsem nikdy nepozoroval takový rozdíl jako teď u Astry. Je ale fakt, že jezdím bez zadního plata, které dokáže dost utlumit. Dneska jedu do Němec, tak schválně to plato vezmu a dám ještě vědět. Jinak mi věř, že rozdíl mezi 15" a 16" je s motorem 1.6 jedině optickej ;)

EDIT: jinak ano, s ostatníma vlastnostma Goodyearu jsem spokojenej. Dneska snad vyzkouším i nějaký sníh, ale sucho - mokro - všechno v pohodě.

Odpovědět