Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Vše co se týká palubního počítače, navigace, zapojení repro, radia atd..
TomasRa
Příspěvky: 6
Registrován: 28 bře 2012, 09:33
Bydliště: Praha 4, Novodvorská

Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od TomasRa » 28 bře 2012, 10:00

Jedná se o typ Delphi Grundig Made in Portugal. Typ Blaupunkt asi bude v pořádku.
Dříve jsem měl Opel Meriva s rádiem CD30 a byl jsem spokojený s reprodukcí v originálním stavu dodaném od výrobce.
Po zakoupení OpelZafira B v r. 2008 jsem byl zklamaný horší, nedostatečnou reprodukcí basových frekvencí, na kterou jsem byl zvyklý z Merivy. Nejprve jsem se domníval, že jsou horší reproduktory, nechal jsem namontovat lepší a vytlumit přední dveře. Zlepšily se výšky, korekce pro výšky mám nyní na 0 až max. +2 a výšky jsou perfektní.
Basy byly pořád slabé i při nastavení korekce na max. Problém tedy byl jednoznačně rádiem CD30 MP3.
Asi rok jsem marně sháněl dokumentaci a datasheety od NXP k použitému IF a audio procesoru (tuším SAF7730).
Pak mě napadlo podívat se na vazební kapacity koncového stupně. Poblíž čtyřkanálového koncového IC jsem našel 4 kondenzátory 220n do série s odpory 8K2. 220n má na 50Hz 14Kohmů a na 100Hz 7Kohmů. Z toho je jasné, že tak malé kapacity musí mít v tomto zapojení značný útlum na basových frekvencích. Vyměnil jsem je za 680n a zvuk basů je již v pořádku, korekci bass již nemusím mít na max. a basů je dostatek.
Problém lze sice řešit subwooferem, ale proč "cpát" další "krám" navíc do auta? Navíc CD30 MP3 asi ani nemá pro subwofer výstup, musel by se asi "bastlit" paralelně na výstupy pro reproduktory a stejně by se subwofer budil již signálem na basech omezeným.
Toto rádio má mít fullrange výstupy, nechápu proč to konstruktér takto "zprasil". Možná, že to tak bylo na zakázku, možná v předchozích modelech se často měnily reproduktory nebo byly problémy s rezonancemi, to nevím, ale taková "prasárna" přeci není řešením a je k evidentnímu neprospěchu všech, kteří rádi poslouchají hudbu alespoň trochu kvalitně.
Naposledy upravil(a) TomasRa dne 29 bře 2012, 15:47, celkem upraveno 3 x.

Reklama
 

Uživatelský avatar
Popi
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2012, 21:44
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od Popi » 28 bře 2012, 19:08

To zní zajímavě, taky mě u tohoto rádia basy neuspokojí. To bys mi mohl taky upravit, co? :mrgreen: Máš nějaký podrobný návod na to přeondění těch kondíků? I když se mi ani moc do toho rádia nechce šťourat ale co nadělám?

Uživatelský avatar
silver
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 pro 2010, 22:53
Bydliště: Topolcany
Kontaktovat uživatele:

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od silver » 28 bře 2012, 19:19

tak Toto mi je vec teda.ale pekne si to poriesilB-)
ASTRA H estate Z17DTH 74kw,COSMO
EX Astra H estate 08 1.9cdti 74kw ,vybava Catch me now ,Henrieta silver&black edition
EX ceed 1.4 Ex 2007

power2
Příspěvky: 2959
Registrován: 17 bře 2011, 22:03

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od power2 » 28 bře 2012, 19:30

Kdyby byla ještě nějaká fotodokumentace, byl by to pěknej návod ;)

TomasRa
Příspěvky: 6
Registrován: 28 bře 2012, 09:33
Bydliště: Praha 4, Novodvorská

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od TomasRa » 28 bře 2012, 21:39

Dík za reakce.
Myslím, že pracovat ze SMD součástkami musí jen ten, kdo v tom má praxi a má k tomu pokud možno horkovzdušnou pájecí stanici, tak si myslím, že kdo takovou praxi a vybavení má, tak ten již snadno (pod lupou s podsvícením) najde obvod koncového zesilovače a hnědé SMD kondenzátory (220n - hodnotu lze přesně změřit jen po jejich vyletování) a odpory s nimi v sérii 8k2.
Mohu ještě dodat, že na hliníkovém boku rádia (jeden bok je z ocelového a druhý z hliníkového plechu) jsou namontovány 2 výkonové integrované obvody a koncový zesilovač je ten větší s více vývody ve dvou řadách. Pro výměnu kondenzátorů není třeba nic dalšího demontovat, stačí jen okrytovat horní plechový kryt.
Fotodokumentaci jsem bohužel neudělal, ale jestli budu mít zítra v práci chvilku, tak skočím do auta rádio vyndat a vyfotím.
Ty 4 kondenzátory jsou umístěny napříč ke koncovému obvodu, asi 10mm od něj a jsou v podstatě rovnoběžně vedle sebe. Ani moc součástek v tomto místě není, snadno se naleznou.
Ten konstruktér Grundig-Delphi by za tu prasárnu zasloužil "naštelovat ciferník" (nechci být vulgární).
Zdraví, Tomáš

Uživatelský avatar
Popi
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2012, 21:44
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od Popi » 28 bře 2012, 21:43

A odkud že to jsi? Kdyby ses vyskytoval nějak poblíž.... ;)

TomasRa
Příspěvky: 6
Registrován: 28 bře 2012, 09:33
Bydliště: Praha 4, Novodvorská

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od TomasRa » 28 bře 2012, 21:51

Já su z Prahy (Praha 4, Novodvorská). Sorry, že jsem to hned nenapsal do svého profilu, už jsem to zaktualizoval. Tomáš

Uživatelský avatar
Popi
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2012, 21:44
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od Popi » 29 bře 2012, 00:18

Tak prosim tě zkus sem hodit nějaký foto návod v podstatě od vytažení rádia (nevim, jak na to) až po ty kondíky. Něco už jsem popájel, tak to třeba zvládnu. :? A "já su z Prahy" vypadá, že jsi z Prahy stejně jak já sem z Budějovic - z moravy, co?

TomasRa
Příspěvky: 6
Registrován: 28 bře 2012, 09:33
Bydliště: Praha 4, Novodvorská

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od TomasRa » 29 bře 2012, 15:45

Návod na popisovanou úpravu:
1. Vysunout rádio, nejlépe pomocí speciálních "vidliček", lze je zakoupit kde se zabývají prodejem a montážemi autorádií asi za 100Kč:
Obrázek
Obrázek
2. Odpojit přívodní konektor odklopením jeho dolního plastového zámku směrem od rádia dozadu
3. Odpojit anténní konektor - detail odemknutí zámku konektoru plochým šroubovákem:
Obrázek
4. Zkontrolovat model viz. nálepka na horním krytu rádia:
Obrázek
4. Pomocí malého plochého šroubováku otevřít horní plechový kryt, objeví se elektronická deska rádia:
Obrázek
5. Na stávající 4 vyznačené kondenzátory shora naletovat (paralelně) další 4 SMD kapacitory s kapacitou 470n nebo 680n a nebo horkovzdušnou SMD páječkou vyletovat původní a nahradit je novými 680n (jako jsem to udělal já):
Obrázek
Typ kondenzátorů je keramický SMD 0805 C = 680N F U = 16 V, měly by stát 2-3Kč 1ks. Po jejich montáži je vhodné přeměřit ohmetrem, jestli jsou oba póly nových kondenzátorů izolovány od okolních vodivých cest plošného spoje. Proto je bezpečnější pokusit se naletovat nové paralelně shora na původní, vyšší kapacita vůbec nevadí, spíš naopak.
Hodně štěstí a kvalitní reprodukci přeje Tomáš.
No a ještě přeji smrt tomu "dobytkovi" z Delphi-Grundig :( , který to debilně navrhl a musí se to takto předělávat.

Uživatelský avatar
Popi
Příspěvky: 36
Registrován: 14 bře 2012, 21:44
Bydliště: České Budějovice

Re: Rádio CD30 MP3 nehraje basy

Příspěvek od Popi » 14 dub 2012, 16:35

Tak jsem rádio za nějakých deset korun taky přetunil a za tu cenu je ten rozdíl celkem znatelný.

Odpovědět