Renovace předních plastových světel u auta Opel Astra H. Toto je návod, jak navrátit vašim světlometům původní vzhled, který měly kdysi, když bylo auto nové.
Jak vyleštit plastová světla (kryty) na autě
Ne každý si může dovolit koupit pár nových světel a tuto anabázi přeskočit, hlavně, když se jedná třeba jako u mě o bixenony AFL. A právě pro vás je můj malý návod.
Co budete potřebovat?
- Vrtačku s regulací (případně bez, ale otáčky nesmí překročit 1500 ot/min)
- Hobby sadu od 3M na rozleštění světlometů (není nutná, ale ušetříte si dost práce)
- Nosič brusných papírů
- Brusné papíry zrnitosti 240, 400 cca 4 listy od každého
- Brusné papíry „pod vodu“ zrnitosti 800, 1000, 1500, 2000 1 list od každého
- Legendární brusná pasta na staré laky TEMPO…. Koupíte např v AutoKelly za 100kč 1 bal
- Rozprašovač (např na poprašování květin vodou) – v nouzi postačí od prostředku na okna
- Jar, nebo jiný mycí prostředek.
- Vosk s Karnaubou
- Propylen alkohol
- UV 2K lak (dvousložkový, rychleschnoucí UV stabilní čirý lak)
V Hobby sadě naleznete kromě unašeče do vrtačky, sadu brusných kotoučků na suchý zip zrnitosti 500 a 800 a pak 3000 pod vodu pro finální zahlazení škrábanců a rýh před samotným zaleštěním. Dále pak leštící pastu, krycí pásku a návod.
Pokud se nechystáte světla lakovat, bod 11 se vás netýká. Pokud ano, netýká se vás bod 9.
Nejprve začněte tím, že světlomety důkladně omyjete saponátem. Nebojte se použít i drsnější houbičku na nadobí, stejně budete světla brousit a více jim už ublížit nemůžete. Osušte je čistým hadrem. Poté se pustíme do aplikace krycí pásky. Sada 3M je určená pro dva světlomety. Krycí pásky je tam ale dostatek na 6 světel. Tedy nebojte se a světla oblepte klidně i třemi vrstvami pásky. Je to váš lak, který si chráníte před probroušením. Pásku se snažte nalepit s mírným přesahem pod světlomet.
Pokud máte oblepeno, přistoupíme k broušení. Do nosiče odpovídající velikosti si vystřihneme papír zrnitosti 240, upevníme a dáme se do toho. Tlak není potřeba zbytečně veliký, ale ani šudlání k ničemu není, prostě tak akorát. Nebrousíte vrata, ale věc za x tisíc :).
Doporučuji si světlo rozdělit na části a nebrousit jedním papírem všechno.
Papíry se vám budou rychle zanášet, takže je bude třeba často měnit. Proto rozvržení broušení do sekcí. Doporučuji též často hadrem vzniklý prach otírat. Snížíte si zanášení papíru a vidíte i zda je povrch obroušen jednolitě.
Po obroušení celého světlometu, omyjete tento vodou a setřete hadrem. Zkontrolujte, zda je obroušeno jednolitě a bez map. Pokud jsou viditelné mapy nebo „lesklá místa“, musíte brousit dál, jedná se o zvětralý starý krycí lak z fabriky. Též hlubší škrábance by měly vymizet. Pokud světlo vypadá jako na obrázku, tedy jako „namrzlé“ je to správně a pokračujete v broušení papírem 400.
Opakujete stejný proces jako s papírem 400. Pokaždé si nezapomeňte povrch očistit vodou a vysušit hadrem abyste viděli výsledek jednolitosti broušení.
Poté přistupte k broušení vrtačkou. Do vrtačky si upněte unašeč a na suchý zip si dejte papír 500. Opět si světlomet rozdělte do sekcí. Na každou sekci vám vystačí jeden, než se uplně zanese. Je jich celkem 6. tedy na světlo použijte 3. Použijte otáčky cca 1200. Nepřesahujte 1500 ot/min a nebruste jedno místo delší dobu. Hrozí spálení plastu a tím nevratné poškození krycího plastu. Použijte akurátní přítlak a lineárními pohyby sem a tam bruste jednotlivé sekce. Poté omyjte, otřete a použijte papír 800. Na každý světlomet máte 2.
Dejte si záležet a nespěchejte. Tohle není práce na hoďku a dvě cigárka. Počítejte s tím, že to zabere minimálně 5 hodin.
Také doporučuji nedělat to na prudkém slunci ale ve stínu. Hlavně leštění nesmí být na slunci.
Poté, co jsme dobrousili vrtačkou a povrch je opět jednolitý a bez map, měli bychom cítit, že se postupně vytratili i hluboké škrábance a jsou vidět jen ty jemné vlasové. Těch se právě zbavíme broušením pod vodou. Použijeme opět nosič papíru a něj si upevníme P800, tedy pro vodní broušení.
Rozprašovačem důkladně zvlhčíme světlomet i papír a krouživými pohyby brousíme za neustáleho rosení světlometu vodou.
Dbáme na to, abychom nikdy nebrousili na sucho!!!
Opět si dejte na čas raději přebruste světlo i desetkrát, než abyste se pak museli vracet k nižším papírům, protože jste to odflákli. Takto opět pokračujte až papíru P2000. Nezapomeňte vždy mezi broušeními světlo omýt a osušit. Postupně se z neprůhledného škaredého plastu stane plast mírně zastřený. Po skončení broušení papírem P2000 nasadíme na unašeč kotouč zrnitosti P3000. Světlo opět pořádně zvlhčíme a stejně tak i kotouč. Brousíme za mírného přítlaku a neustálého zkrápění vodou. Nebruste na sucho!!!!
Po několikanásobném přebroušení P3000, minimálně 12x ,ale záleží na vás, Už uvidíte citelný rozdíl a světlo budete téměř průhledné a jen s minimem vlasových škrábanců.
Nyní je čas na finální zaleštění pastou. Na unašeč si nasadíme oranžový molitanový kotouč. Brusnou pastu ze sady si necháme na potom. Použijeme staré dobré tempo. Naneseme na molitan bobek o velikosti větší fazole, slabě zkropíme světlomet a pastu nejprve rozetřeme po celém plastu. Pak se pustíme do leštění. Postupem jako při broušení. Nikdy nezustáváme na jenom místě. Vlasové škrábance začnou postupně mizet. Toto můžete opakovat několikrát. Tempa máte dost. Poté doporučuji molitan umýt a vyždímat od zbytků Tempa. Poté použijeme pastu ze sady. Opakujeme stejný postup jako s Tempem.
Po zaleštění důkladně otřeme skla od leštící pasty čistým, suchým, jemným hadříkem.
Po otření by světla měla vypadat jako na fotkách.
Kdo se bojí lakování, může světla navoskovat karnaubou nebo jiným tvrdým voskem. Ale důrazně doporučuji zalakovat. Vosk nevydrží věčně a do roka a půl světla budou vypadat zase hrozně.
Pokud budete lakovat, tak si světla důkladně odmastíme propyl-alkoholem a vše okolo zakryjeme papírem nebo novinama. Dbáme na velký přesah případně zakryjeme celý předek, blatníky i motorový prostor. Znovu odmastíme a postupujeme dle pokynů na doze spreje.
Cena – na kolik to celé vyšlo
- Sada od 3M cca 550kč
- Pár archů papíru cca 80kč
- Jedna Tempo pasta 100kč
Přeju Vám hodně štěstí a trpělivosti ke zdárnému vyleštění Vašich zašlých světel 🙂
Návod napsal Jiří Kovacs